Strojenie Fortepianu

Strojenie Fortepianu

Strojenie pianin i fortepianów

Technika strojenia pianin i fortepianów jest identyczna. To praktycznie takie same instrumenty. Zasada działania kołków, strun i dźwięcznicy jest zbliżona. Oba instrumenty różnią się jednak budową. Pianina skonstruowane są w pionie, fortepiany – w poziomie. Ze względów praktycznych, podyktowanych ograniczonym miejscem w domu i z powodu kosztów, prywatnie najczęściej decydujemy się na zakup pianina. To instrument preferowany na przykład podczas nauki dzieci. Jest wybierany, gdy chcemy amatorsko doskonalić nasze umiejętności. Profesjonalni pianiści zwykle grają na fortepianach, których długość może sięgać powyżej trzech metrów. Pianino posiada pojedynczą repetycję. Przy orientacji pionowej mechanizmu, łatwiej jest uderzać młotkiem. W fortepianie mechanizm, znajdujący się w poziomie, oznacza, że młotek uderza od dołu do góry, powracając w dół.

Na czym polega strojenie pianina i fortepianu?

Instrumenty są strojone kilkukrotnie już w fabryce. Stroi się przy użyciu kamertonu, czyli przyrządu wydającego dźwięk o częstotliwości 440 Hz, co jest obecnie funkcjonującym standardem. To ton podstawowy. Każdy dźwięk, wydobywający się z instrumentu, powinien mieć stosowną częstotliwość. Osoba, która stroi fortepian, czy pianino musi dopasować wysokość poszczególnych dźwięków. Strojenie instrumentu opiera się na zręcznym manipulowaniu kołkami przy użyciu specjalnego klucza. Wpływają one na naciągnięcie strun. Duża precyzja i doświadczenie stroiciela mają tu niebagatelne znaczenie. Współbrzmienie odległości pomiędzy dźwiękami tzw. interwałów jest szalenie istotne. Ustalanie tych proporcji określamy mianem temperacji. Przy naprawie instrumentu, gdzie dochodzi do zmiany np. kołków, strojenia dokonuje się szarpiąc poszczególne struny przy użyciu palca i wsłuchując się w brzmienie.

Jak często trzeba stroić fortepian lub pianino?

Już sam transport ze sklepu, czy od poprzedniego właściciela, wpływa na instrument. Gdy nasze pianino stanie już w nowym miejscu, warto odczekać nawet dwa tygodnie, żeby dostosowało się do warunków, panujących w pomieszczeniu. Na instrument – wykonany z drewna – wpływa m.in. temperatura i wilgotność utrzymująca się w danym pokoju. Na częstotliwość strojenia wpływa średni czas spędzony przy grze na pianinie, czy fortepianie. W przypadku osób grających bardziej okazjonalnie, wystarczy strojenie co sześć miesięcy. Zasiadający do pianina regularnie, spędzający przy instrumencie po kilka godzin dziennie, muszą liczyć się z wizytą stroiciela nawet w odstępach comiesięcznych.