Chcesz muzyki najwyższej jakości? Kup gramofon!

gramofon

W ostatnich latach muzyka cyfrowa przejęła główny nurt. Ale to nie znaczy, że winyl jest martwy – w rzeczywistości jest daleki od tego. Dziesięć lat temu gramofony były wymierającym gadżetem. Potem coś się stało. Powoli, ale pewnie, zaczęły powracać – najpierw wśród audiofilów i melomanów, a potem ogółu społeczeństwa.

Nie jest tajemnicą, że branża muzyczna przeżywała w ostatnich latach ciężkie chwile. Wraz z pojawieniem się cyfrowych usług przesyłania strumieniowego wiele osób odchodzi od kupowania fizycznych kopii albumów i zamiast tego decyduje się na słuchanie ulubionych utworów za pośrednictwem Spotify lub Apple Music. Jednak wciąż jest wielu pasjonatów muzyki, którzy wierzą, że najlepszym sposobem na doświadczanie muzyki jest słuchanie jej na winylu.

W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego gramofony nadal są popularne wśród audiofilów i kolekcjonerów, a także zbadamy niektóre zalety wynikające z posiadania gramofonu. Rozwiejemy również kilka powszechnych mitów na temat gramofonów, które mogą sprawić, że dwa razy się zastanowisz przed przejściem z technologii cyfrowej!

Jakość płyt winylowych

Dlaczego ludzie wciąż kupują płyty winylowe, skoro mogą po prostu przesyłać strumieniowo lub pobierać swoją muzykę? Odpowiedź jest prosta: bo nic nie brzmi tak, jak płyta grana na gramofonie. Jeśli chcesz uzyskać najlepszą możliwą jakość dźwięku dla swojej muzyki, musisz zainwestować w gramofon.

Płyty winylowe są lepszej jakości niż płyty CD lub MP3. Płyty CD są wykonane z plastiku i metalu, co oznacza, że ​​z czasem mogą ulec degradacji (zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio przechowywane). Ta degradacja skutkuje niewielkimi zmianami synchronizacji sygnału audio, które mogą spowodować utratę szczegółów i wyrazistości. Na początku możesz tego nie zauważyć, ale po dłuższych sesjach odsłuchowych staje się to coraz bardziej widoczne.

Pliki MP3 pod względem jakości dźwięku są jeszcze gorsze od płyt CD. To dlatego, że te pliki są kompresowane, aby zaoszczędzić miejsce. Podczas tego procesu dane są tracone, a już skompresowany plik audio ulega dalszym uszkodzeniom. To sprawia, że ​​pliki MP3 są bardzo wygodne do przechowywania na komputerze lub telefonie, ale ostatecznie nie oferują doskonałej jakości dźwięku.

Z kolei płyty winylowe wykonane są z PVC (polichlorku winylu), który jest znacznie trwalszy od plastiku. Tak długo, jak dbasz o swoje płyty (tj. odpowiednio je przechowujesz), powinny one przetrwać dziesięciolecia bez jakiegokolwiek pogorszenia jakości dźwięku. W przeciwieństwie do plików MP3, nie ma kompresji, więc wszystkie oryginalne dane przechwycone przez sprzęt nagrywający są obecne, co oznacza, że ​​winyl oferuje doskonały zakres dynamiczny i doskonałą wierność dźwięku. Mówiąc najprościej, jeśli chcesz mieć dostępną muzykę najwyższej jakości, musisz odtwarzać ją z płyty winylowej.

Dlaczego ludzie wracają do winyli?

Oto bliższe spojrzenie na to, dlaczego tak wielu ludzi kupuje gramofony i na nowo odkrywa magię płyt winylowych. Przede wszystkim jest coś w ciepłym brzmieniu płyt winylowych. Formaty cyfrowe, takie jak płyty CD i MP3, zapewniają wygodę i doskonałą jakość dźwięku. Ale jest coś wyjątkowego w słuchaniu muzyki z płyt winylowych. Wielu audiofilów uważa, że ​​winyl oferuje cieplejszy, bardziej naturalny dźwięk niż formaty cyfrowe – a kiedy już to usłyszysz, łatwo zrozumiesz, dlaczego jest to tak popularna opinia.

Jeśli szukasz wciągających wrażeń słuchowych, które przeniosą Cię z powrotem do młodości (a może zabiorą Cię w zupełnie nowe miejsce), nic nie zastąpi odrobiny wosku na własnym gramofonie.

Płyty winylowe to coś więcej niż tylko muzyka — to kolekcjonerskie dzieła sztuki

Okładki albumów, które można trzymać w dłoniach podczas przeglądania sklepów z płytami są dziełami sztuki. Szybko staje się jasne, że każdy pojedynczy kawałek winylu jest własnym dziełem sztuki. Okładki albumów często zajmują centralne miejsce zakupu, dając kolekcjonerom kolejną rzecz do cieszenia się poza samymi melodiami. Jeśli kiedykolwiek zmęczy Cię wpatrywanie się w piękne okładki albumów, pamiętaj, że większość płyt można łatwo oprawić i powiesić jako element wystroju domu! Naprawdę nie ma ograniczeń co do tego, co możesz zrobić z fizycznymi kopiami swoich ulubionych albumów, poza tym, że faktycznie siadasz i ich słuchasz

Czym tak właściwie są płyty winylowe?

Płyty winylowe składają się z dwóch części – samej płyty (która zazwyczaj jest czarna) oraz etykiety naklejonej na jej powierzchnię (która może być pokolorowana lub wydrukowana z grafiką). Aby odtworzyć płytę, igła znana jako rysik śledzi rowki, nieustannie wibrując w przód i w tył. Te wibracje są następnie przetwarzane przez wkładkę gramofonową na sygnały elektryczne i ostatecznie wzmacniane przez głośniki, dzięki czemu można je usłyszeć.

Aby te wibracje powodowane przez przesuwanie igły po rowkach zostały skutecznie przekształcone w słodko brzmiące fale dźwiękowe, potrzebne jest wzmocnienie… ale nie za duże! To gwarantuje odpowiednio wysoką jakość dźwięku.

Dzisiejsze możliwości

Był czas nie tak dawno temu, kiedy wielu uważało gramofony za niewiele więcej niż relikty minionej epoki, coś, co tylko zagorzali audiofile i kolekcjonerzy trzymali w swoich kolekcjach. Jednak w ostatnich latach nastąpiło odrodzenie popularności płyt winylowych i gramofonów używanych do ich odtwarzania. Coraz więcej osób dostrzega wyjątkowe korzyści płynące z posiadania gramofonu, takie jak ciepły dźwięk, który wytwarzają lub możliwość tworzenia własnych, niestandardowych miksów z kolekcji płyt.

Jeśli myślisz o kolekcjonowaniu płyt winylowych lub po prostu chcesz ulepszyć swój zestaw audio, kupno gramofonu dobrej jakości powinno znaleźć się na szczycie Twojej listy. 

Gramofon jak wiemy, to urządzenie, które obraca płytę winylową ze stałą prędkością, umożliwiając rysikowi śledzenie rowków i generowanie dźwięku. Kupując gramofon, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Rodzaj wkładki, ramię, materiał talerza, typ silnika, system napędowy i izolacja mają wpływ na jakość wytwarzanego dźwięku.